جامعه سینما فرزند آلزایمر ناصر ملک مطیعی

جامعه: سینما فرزند آلزایمر ناصر ملک مطیعی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سخنان «آیت‌الله مکارم‌شیرازی» منطبق برموازین قضایی نیست

یک وکیل دادگستری گفت: سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی به خاطر فسادی است که در جامعه شیوع پیدا کرده و باید با آن برخورد شود، و این امر درستی است ولی منطبق بر موازین

سخنان «آیت‌الله مکارم‌شیرازی» منطبق برموازین قضایی نیست

سخنان «آیت الله مکارم شیرازی» منطبق برموازین قضایی نیست

عبارات مهم : پرونده

یک وکیل دادگستری گفت: سخنان آیت الله مکارم شیرازی به خاطر فسادی است که در جامعه شیوع پیدا کرده و باید با آن برخورد شود، و این امر درستی است ولی منطبق بر موازین قضایی نیست و باید با دقت بررسی شود.

هوشنگ پوربابایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به بیانیه شدیداللحن آیت الله مکارم شیرازی خطاب به دولت و دستگاه قضایی راجع به مسایل جاری گفت: در این سخن که ما باید قضاتی داشته باشیم که شجاع و قاطع و نیز مستقل باشند، تردیدی نیست. همچنین در اینکه مردم باید احساس کنند با متخلفان در امور اقتصادی و امور بانکی و سوءاستفاده کنندگان برخورد قاطع صورت می گیرد، تردیدی نیست؛ ولی نباید از این توصیه غافل شد و آن این است که ما نباید همه مسوولیت ها و مدیریت ها را به قوه قضاییه بسپاریم لیکن این کار، کار عبثی است.

سخنان «آیت‌الله مکارم‌شیرازی» منطبق برموازین قضایی نیست

وی ادامه داد: این که ما در حوزه قانونگذاری نقص داشته باشیم و سوءاستفاده کنندگان از منافذ قانونی استفاده سویی کنند و واحدهای اجرایی مدیران اجرایی خوب را گزینش نکنند و حتی بعضا این مدیران اجرایی مسوول بروز فساد باشند و ما به این دو حوزه مهم توجه نکنیم و اجازه بدهیم که مدیران و مردم از نفوذهای قانونی استفاده کنند و جرمی اتفاق بیفتد ولی از قوه قضاییه توقع داشته باشیم که به شدت با این افراد برخورد کنند، کاری معیوب و باطل و غلط است لیکن باید قوه مقنننه ورود کند و قوانین را اصلاح کند و نظارت بر اجرای قوانین داشته باشد و قوه مجریه هم از مدیران سالم و شایسته استفاده کند که عملا در این حوزه چنین اتفاقی کمتر می افتد.

این وکیل دادگستری با اشاره به سخنان آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر اینکه “قوه قضاییه باید به پرونده ها سریعتر و ظرف دو ماه پیگیری کند”، گفت: این عنوان عجیب است و نباید چنین توقعی داشته باشیم لیکن ما فقط در دو مورد و آن هم یکی در قانون احزاب داریم و زمانی که یک حزبی به تصویب کمیسیون ماده ۱۰ احزاب معترض هست، قانونگذار تعیین وظیفه کرده که باید ظرف سه ماه به آن پیگیری کند و حکم صادر شود. مورد دیگر در پرونده های قاچاق کالا و ارز است و در صورتی که دادگاه انقلاب به این پرونده ها پیگیری کند باید ظرف سه ماه پیگیری شود؛ بنابراین در همه موارد نمی توانیم چنین توقعی را داشته باشیم که ظرف دو ماه به پرونده ها پیگیری شود.

یک وکیل دادگستری گفت: سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی به خاطر فسادی است که در جامعه شیوع پیدا کرده و باید با آن برخورد شود، و این امر درستی است ولی منطبق بر موازین

وی اضافه کرد: زمانی که دستگاه قضایی با این امکاناتی که دارد به پرونده ها پیگیری می کند، طبیعی است که تحقیقات را باید به صورت دقیق و قاطع انجام دهد البته یک سری حقوق هایی هم متهم دارد که آن حقوق ها نباید از بین برود و فدای سرعت شود و آن حقوق هم، حقوق ملت است و مشمول بر حق برخورداری از وکیل، حق استفاده از اطلاعات، حق سکوت و حق دفاع است که حقوق مسلم دادرسی است.

پوربابایی تصریح کرد: ما با این حجم از پرونده هایی که در قوه قضاییه داریم، اگر بخواهیم قضات را مکلف کنیم، در وقت فوری و خارج از نوبت به پرونده ها پیگیری کنند، احتمال اشتباه و از بین رفتن حقوق مردم زیاد است و این امر همان اندازه خطرناک است که حقوق ملت به وسیله رانت خواران تضییع می شود. بنابراین چنین توقعی نادرست است.

وی اضافه کرد: سخنان آیت الله مکارم شیرازی از مبنای اجتماعی و احساسی برخوردار است و به خاطر فسادی است که در جامعه شیوع پیدا کرده و باید با آن برخورد شود، که این امر درستی است ولی منطبق بر موازین قضایی نیست و باید با دقت بررسی شود.

سخنان «آیت‌الله مکارم‌شیرازی» منطبق برموازین قضایی نیست

این وکیل دادگستری در آخر گفت: چند توصیه در مورد قضات باید رعایت شود و آن این است که قضات باید قاطع و شجاع و مستقل بوده و از دانش کافی برخوردار باشند لیکن بعضا دیده ایم نقل و انتقالاتی که در حوزه قضایی رخ می دهد، بنابر تخصص نیست و یا قضاتی در خصوص عنوان پیگیری هایی را انجام می دهند که دانش کافی و مورد نیاز با پدیده های روز را ندارند لذا باید قضات دانش کافی از مقررات داخلی و بین المللی را داشته باشند تا بتوانند به درستی به پرونده ها پیگیری کنند.

واژه های کلیدی: پرونده | قوه قضاییه | دستگاه قضایی | آیت الله مکارم شیرازی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz